Telefon   22 418 00 00    Telefon   510 606 022    Email   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    fb

Odwołanie darowizny. Czy to możliwe?

Pojęcie darowizny jest zawarte w przepisach Kodeksu Cywilnego (zwanego dalej także jako „k.c.”). Darowizna wbrew powszechnemu mniemaniu nie jest czynnością jednostronną, ale umową. Dokonując darowizny, darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Art. 898 i następne k.c. wyraźnie stwierdzają, że w określonych przypadkach darczyńca darowiznę może odwołać. Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Pamiętajmy, że w kwestii umów darowizny lub umowy zwrotu przedmiotu darowizny na skutek jej odwołania zawsze pomoże nam doświadczona kancelaria notarialna.

Kiedy można odwołać darowiznę?

Przepisy prawa mówią o tym, że można odwołać darowiznę wykonaną, jak i jeszcze nie wykonaną, ale pod pewnymi warunkami. Darowiznę wykonaną i niewykonaną darczyńca może odwołać jeśli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności, a działanie lub zaniechanie skierowane bezpośrednio przeciwko darczyńcy musi być rażącym naruszeniem norm społecznych i obyczajowych (np. przemoc, zaniedbanie, kradzież). Powyższą darowiznę można odwołać w ciągu roku od momentu, w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Innym przypadkiem, w którym darczyńca może odwołać darowiznę niewykonaną jest sytuacja, gdy po zawarciu umowy stan majątkowy darczyńcy uległ poważnej zmianie, a wykonanie darowizny może spowodować uszczerbek własnego utrzymania darczyńcy albo dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. W powyższym przypadku darowiznę niewykonaną można odwołać zanim przedmiot zostanie przekazany obdarowanemu.

Jak odwołuje się darowiznę?

Odwołanie darowizny powinno mieć formę pisemną. Darczyńca powinien zażądać w dokumencie zwrotu darowanego przedmiotu oraz wskazać uzasadnienie swojej decyzji. Jeśli obdarowany nie dokona zwrotu, darczyńca ma możliwość wystąpienia do sądu z pozwem o stwierdzenie obowiązku złożenia przez obdarowanego oświadczenia woli co do zwrotnego przeniesienia własności na darczyńcę. Darowiznę może odwołać sam darczyńca, ale mogą to także zrobić jego spadkobiercy, jeśli on sam w chwili śmierci był do tego uprawniony. Spadkobiercy mogą także odwołać darowiznę, jeśli obdarowany przyczynił się do śmierci swojego darczyńcy.

 

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.