Co można przechowywać w depozycie notarialnym?
- Szczegóły
Depozyt to określenie, które funkcjonuje w prawie, oznacza ono możliwość przechowania wartościowych przedmiotów. Depozyt notarialny regulowany jest różnymi wytycznymi, które należy spełnić. Na jakiej zasadzie to działa? I przede wszystkim — kto i co może przechować w takim depozycie?
Jakie przedmioty można pozostawić w depozycie notarialnym?
Przedmioty, które można przechowywać w depozycie notarialnym to wszelkie dokumenty (również w formie cyfrowej), papiery wartościowe oraz pieniądze w dowolnej walucie. Z racji tego, że jest to depozyt notarialny, a nie bankowy, przedmioty te muszą być powiązane z czynnością notarialną, którą zajmuje się dla Ciebie notariusz. To z kolei oznacza, że treść dokumentów, które chcesz przechować, nie może być zachowana przed nim w tajemnicy. Notariusz musi się zapoznać z treścią tych pism. Skorzystanie z depozytu notarialnego najlepiej sprawdza się w sytuacjach, podczas których operuje się dużymi kwotami, najczęściej przy sprzedaży/kupnie działki lub nieruchomości.
Zaletą tej usługi notarialnej jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Dokumenty czy pieniądze, nawet najlepiej zabezpieczone w Twoim domu, zawsze będą narażone na kradzież lub zniszczenie. Depozyt notarialny wykluczy takie zagrożenia. Dodatkowo w przypadku transakcji jest to zapewnienie finansowe dla obu stron. Jako sprzedający masz pewność, że kupujący dysponuje stosowną kwotą. Notariusz nie tylko może przechowywać odpowiednie dokumenty czy pieniądze, ale i przekazać je, w przypadku kupna, drugiej stronie.
Na jakiej zasadzie działa depozyt notarialny?
Skorzystanie z depozytu notarialnego wiąże się z utworzeniem odpowiedniej dokumentacji. Notariusz sporządzi protokół potwierdzający przyjęcie przedmiotów i środków, którego oryginał pozostanie w kancelarii, a odpis trafi do Ciebie (lub do Was, w przypadku umowy sprzedaży nieruchomości). W akcie notarialnym zostanie również uwzględnione, komu przysługuje prawo do odebrania określonej kwoty oraz na jakich zasadach do tego dojdzie.
Notariusz zabezpieczy dokumenty w sejfie znajdującym się w kancelarii lub w skrytce bankowej, a pieniądze trafią na specjalnie przygotowane konto bankowe, które służyć będzie tylko Twojej sprawie. W przypadku sprzedaży nieruchomości, pieniądze złożone w depozycie przez kupującego trafią do Ciebie po załatwieniu wszystkich formalności zawartych w umowie.
Depozyt notarialny jest zatem najbezpieczniejszą formą przechowywania ważnych pism oraz środków finansowych. Nie ma ryzyka utraty depozytu, a w przypadku kłopotów w transakcji, pieniądze są zabezpieczone u osoby zaufania publicznego. Oszczędzi Ci to wiele stresu, gdyż nie będzie potrzeby trzymania sporej kwoty przy sobie.