Inne - pełnomocnictwa, depozyty, umowy, renty
Jako Kancelaria Notarialna dokonujemy różnorodnych czynności notarialnych dbając przede wszystkim o profesjonalne i kompleksowe podejście do naszych Klientów. Udzielamy wyjaśnień na temat skutków prawnych wykonywanych przez nas czynności oraz wskazujemy, jakie są niezbędne dokumenty do ich dokonania. Zajmujemy się sprawami rodzinnymi, prawem spadkowym, nieruchomościami i innymi czynnościami notarialnymi, których nie sposób jednoznacznie zaklasyfikować.
Należą do nich:
- pełnomocnictwa,
- oświadczenia o poddaniu się egzekucji co do obowiązku zapłaty pieniędzy lub wydania lokalu np. przy umowie najmu okazjonalnego,
- przyjęcie pieniędzy lub dokumentów do depozytu notarialnego,
- oświadczenie o ustanowieniu fundacji,
- protokół z otwarcia strony internetowej/odczytania wiadomości SMS,
- protokół stawiennictwa lub niestawiennictwa strony,
- umowa renty,
- akty notarialne sporządzane na życzenie stron (np. ugody, użyczenie samochodu).
Czego dotyczą akty notarialne na życzenie stron?
W związku z tym, że w życiu publicznym istnieją ważne kwestie, które nie są jednoznacznie uregulowane przez przepisy prawne w związku z koniecznością posiadania oficjalnego aktu notarialnego, pojawiają się zatem uzasadnione przypadki, kiedy posiadanie takiego aktu może stanowić ochronę dla jednej ze stron, będąc formą zabezpieczenia przed niekorzystnymi konsekwencjami. Za dobry przykład może służyć umowa użyczenia pojazdu. Akt notarialny na życzenie stron w tym konkretnym przypadku powinien zawierać dane każdej ze stron, dane pojazdu i określenie terminu użyczenia. Tego rodzaju dokumenty są przygotowywane także w sytuacji powstania ugody pozasądowej. Jeśli będzie ona poświadczona aktem notarialnym, to nikt nie podważy jej skuteczności oraz ważności.
Czym jest depozyt notarialny?
W depozycie notarialnym można przechowywać zarówno dokumenty (również w formie cyfrowej na nośniku zewnętrznym), jak i papiery wartościowe, a także pieniądze (w dowolnej walucie – także zagranicznej). Warto pamiętać, że charakter wszelkich przedmiotów oddawanych w depozyt musi być powiązany z konkretnymi czynnościami notarialnymi. Notariusz ma prawo zapoznać się z treścią wszystkich dokumentów. Z depozytu warto zatem skorzystać w sytuacji, gdy jedna ze stron operuje bardzo dużymi kwotami, np. w trakcie procesu sprzedaży lub kupna działki czy nieruchomości.