Prawo spadkowe
Kwestie dotyczące spraw spadkowych regulowane są w sądzie lub u notariusza. W kancelarii notarialnej można otrzymać dokument potwierdzający prawo do dziedziczenia majątku, jeżeli spadek nie jest kwestią sporną, a na spotkaniu z notariuszem pojawią się wszyscy spadkobiercy. Stwierdzenie nabycia spadku polega na sporządzeniu i zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia. Notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia zarówno wtedy, gdy spadkodawca pozostawił testament, jak i wtedy, gdy testamentu nie było i o tym, kto jest spadkobiercą rozstrzygają przepisy. Notariusz dokonuje także ogłoszenia woli zmarłego zawartej w testamencie. To dwie podstawowe usługi notarialne powiązane z prawem spadkowym.
W Kancelaria Notarialna Łukasz Górski Monika Jaworowska-Górska Notariusze Spółka Cywilna do realizowanych czynności notarialnych należą:
- spisywania testamentów (także z zapisem windykacyjnym),
- przyjęcia lub odrzucenia spadku przez spadkobiercę,
- otwarcia i ogłoszenia testamentu,
- spisywania protokołu dziedziczenia,
- spisywania aktu poświadczenia dziedziczenia potwierdzającego nabycie spadku z ustawy lub testamentu,
- zrzeczenia się dziedziczenia po spadkodawcy,
- umowy o dział spadku.
Kiedy testament jest nieważny?
Obowiązujące przepisy definiują dziedziczenie jako przejście spadku ze spadkodawcy na spadkobierców. Wszelkie normy dotyczące tych opisanych czynności wyodrębniono w Kodeksie Cywilnym. Na mocy aktualnych przepisów niektóre testamenty można uznać za nieważne. Chodzi o testamenty powstałe na skutek groźby, w stanie nietrzeźwości lub w trakcie choroby psychicznej o charakterze trwałym bądź przemijającym. Taki dokument można unieważnić, jednak jest to zajęcie wymagające czasu i pokaźnych nakładów finansowych.
Dziedziczenie długów
Warto wiedzieć, że oprócz majątku przedmiotem dziedziczenia są również długi zmarłego. Dziedziczą je współmałżonkowie, dzieci, ale też wnuki i rodzice dłużnika, jeśli spadkobiercy w pierwszej linii odrzucili spadek. Problemem w związku z tym tematem jest to, że spadkobiercy często nie mają wiedzy o długach osoby, po której przyjmują spadek. Dlatego nie mając pewności, czy zmarły nie pozostawił w spadku długów, warto np. złożyć wniosek o sporządzenie spisu jego inwentarza. Można też sprawdzić rejestr dłużników, a na pewno warto przejrzeć prywatną dokumentację, którą zmarły po sobie pozostawił.
Od śmierci spadkodawcy, osoby upoważnione do spadku mają okres 6 miesięcy na złożenie oświadczenia o zrzeczeniu się praw do jego nabycia. Oświadczenia tego rodzaju przyjmuje notariusz oraz sąd cywilny.
Na wszelkie pytania Klientów, którzy dokonują czynności notarialnych w naszej Kancelarii, a dotyczących prawa spadkowego, odpowie zarówno notariusz Łukasz Górski, jak i jego pracownicy.