Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. szybki kontakt: +48 510 60 60 22

Czy osoba nienarodzona może dziedziczyć majątek?

Do mojej kancelarii notarialnej zgłasza się wielu Klientów, którzy mają pytania dotyczące prawa spadkowego. Istnieje wiele nietypowych przypadku, w których kwestia dziedziczenia wydaje się skomplikowana. Jednym z nich jest dziedziczenie majątku przez osobę nienarodzoną. Takie pytania pojawiają się przede wszystkim w przypadku, w którym umiera ojciec dziecka poczętego, które jeszcze nie przyszło na świat. Czy osoba nienarodzona może odziedziczyć majątek i jak wyglądają formalności z tym związane?

W jakim przypadku nienarodzone dziecko może dziedziczyć? 

O możliwości dziedziczenia majątku przez nienarodzone dziecko stanowi art. 927 §2 Kodeksu cywilnego. Stanowi on o tym, że dziecko, które jest nienarodzone, może zostać spadkobiercą majątku wyłącznie w przypadku, jeśli urodzi się żywe. Oznacza to, że dziedziczenie w omawianym przypadku jest warunkowe. Co ważne, według prawa spadkowego nie ma znaczenia, czy dziecko po urodzeniu będzie miało zdolność do dalszego życia, ponieważ zgodnie z prawem po urodzeniu staje się ono pełnoprawnym spadkobiercą. W praktyce oznacza to, że nawet sytuacja, w której śmierć dziecka nastąpiłaby niedługo po porodzie, nie ma to znaczenie w kontekście odziedziczonego majątku.

majątek

Prawa dziecka poczętego i dziedziczenie długów 

Warto wiedzieć również, jakie prawa ma dziecko poczęte. Taka wiedza często przydaje się w wielu sprawach rodzinnych. Nasciturus, czyli dziecko poczęte może dziedziczyć nie tylko na podstawie ustawy, ale również można je uwzględnić podczas spisywania testamentu. Warto również wiedzieć, że nie ma znaczenia czy zostało ono poczęte naturalnie, czy metodą in vitro. Rodzina nienarodzonego dziecka często obawia się również, że odziedziczy ono długi spadkowe. Jednak w tej kwestii nie ma powodu do obaw. Co do zasady dziecko poczęte uważa się za już narodzone wyłącznie w przypadkach, w których chodzi o korzyści dla niego. Dzięki temu dziecko, które zostało poczęte i zostało ujęte w testamencie bądź jeśli dziedziczy na podstawie ustawy, otrzymuje rzeczy i prawa majątkowe, oprócz długów spadkowych. W praktyce oznacza to, że jego rodzina nie musi obawiać się, że dziecko po narodzeniu odziedziczy problematyczny spadek.

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.