Jak ustalić pełnomocnictwo w spółce z o.o.?
- Szczegóły
Prowadzenie spółki wiąże się z koniecznością dopełniania obowiązków o różnym charakterze. Niekiedy jest ich tak wiele, że zarząd nie jest w stanie zająć się tymi sprawami osobiście z zachowaniem staranności. Wówczas słusznym rozwiązaniem okaże się ustanowienie pełnomocnika. W przypadku spółek obowiązują w tym zakresie dość szczegółowe przepisy. Zobacz, co warto wiedzieć!
Jak powołać pełnomocnika dla spółki z o.o.?
Na samym wstępie trzeba zastanowić się, czym w zasadzie ma zajmować się przyszły pełnomocnik. Bolączką spółek z ograniczoną odpowiedzialnością jest bowiem ustanawianie pełnomocnictwa w sposób nieprecyzyjny, co rodzi różnorodne problemy. Mowa tu na przykład o negatywnych konsekwencjach biznesowych, a nawet prawnych.
Trzeba również wybrać samego pełnomocnika. Może to być zarówno osoba trzecia, jak i członek zarządu. W drugim przypadku należy jednak pamiętać, że wówczas pełnomocnictwo musi przybrać formę aktu notarialnego. Takie czynności notarialne podlegają wpisowi do stosownego rejestru. Warto, aby wybrana osoba miała stosowną wiedzę w zakresie specyfiki branży danej spółki, a także doświadczenie w pełnieniu roli pełnomocnika.
Jakie są rodzaje pełnomocnictw w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?
Zarząd ma możliwość udzielenia danej osobie jednego z trzech rodzajów pełnomocnictw, tzn.:
- ogólne,
- rodzajowe,
- szczególne.
Pełnomocnictwo ogólne to generalne uprawnienie do działania w imieniu mocodawcy. Wówczas pełnomocnik może zaciągać zobowiązania i reprezentować spółkę. W drugim przypadku określa się pewien ścisły rodzaj obowiązków. Może to być na przykład upoważnienie do zatrudniania pracowników. Pełnomocnictwo rodzajowe dotyczy jednej czynności prawnej, np. jednorazowego zakupu konkretnego pojazdu mechanicznego.