Jak zabezpieczyć treści internetowe do celów dowodowych?
- Szczegóły
Materiały dowodowe przedstawiane w toku postępowania sądowego nierzadko pochodzą ze stron internetowych. Wynika to z dynamicznego rozwoju technologicznego i związanych z tym zmian między innymi w zakresie sposobu komunikacji pomiędzy ludźmi, formy robienia zakupów czy sposobu nawiązywania stosunku pracy lub współpracy pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Warto jednak wiedzieć, że choć treści internetowe mogą zostać użyte jako dowody w sądzie, to kluczowe jest ich odpowiednie zabezpieczenie.
Jednym z popularniejszych sposobów na zabezpieczenie dowodów w formie online do celów dowodowych jest zrobienie print screen'a, czyli zrzutu wybranej strony www, zapisanie go na dysku, a następnie wydrukowanie tak przygotowanego materiału dowodowego. Nie jest to jednak idealna metoda, która daje gwarancję, że zgromadzone w taki sposób treści będą mogły zostać wykorzystywane jako dowody w sądzie. Zrzut strony jest wyłącznie plikiem graficznym, który przy użyciu odpowiedniego oprogramowania można łatwo modyfikować – co może zostać podane jako argument drugiej strony przemawiający za odrzuceniem materiału dowodowego tego typu.
Czym jest protokół otwarcia strony internetowej spisywany przez notariusza?
Skuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie treści internetowych mających służyć jako dowody w sądzie jest spisanie protokołu otwarcia strony internetowej przez notariusza. Urzędnik otworzy daną stroną www na własnym komputerze, po czym uwiarygodni pochodzące z niej treści. Przygotowany przez niego dokument będzie miał charter urzędowy, w związku z czym stanowić będzie silny dowód w toku postępowania sądowego, a jego podważenie będzie niemal niemożliwe. Chcąc więc mieć pewność, że treści internetowe zostaną użyte do celów dowodowych, warto je zabezpieczyć z pomocą notariusza.