Kto i kiedy może zostać zwolniony z kosztów notarialnych?
- Szczegóły
Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to zgodnie z ustawą Prawo o notariacie istnieje możliwość zwolnienia danej osoby z konieczności pokrycia kosztów notarialnych. Komu przysługuje takie zwolnienie i od czego uzależnione jest jego przyznawanie? Szczegóły z tym związane można znaleźć we wspomnianej ustawie, której treść opiszemy nieco szerzej w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu.
Wniosek o zwolnienie od kosztów wynagrodzenia notariusza
Zgodnie z art. 6. Ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie § 1. jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.
Warto jednak podkreślić, że zacytowany powyżej przepis prawny stosuje się odpowiednio do osoby prawnej, która udowodni, że nie dysponuje odpowiednią sumą pieniędzy, a dokładnie środkami finansowymi na pokrycie należnego notariuszowi wynagrodzenia. Kluczowa jest zatem zasadność wniosku o zwolnienie od kosztów wynagrodzenia przedstawiciela kancelarii notarialnej.
Kiedy sąd uzna, że rzeczywiście zachodzi potrzeba zwolnienia danej osoby z kosztów notarialnych, zatwierdza złożony wniosek i wyznacza notariusza do dokonania oczekiwanej przez stronę czynności notarialnej. Czy to oznacza, że notariusz nie otrzymuje należnego mu wynagrodzenia? Za osobę, która została zwolniona od ponoszenia kosztów notarialnych, wypłaty notariuszowi wynagrodzenia dokonuje Skarb Państwa. W związku tym wypłata należności notariuszowi następuje poprzez przyznanie go przez sąd na podstawie złożonego przez notariusza wniosku.