Kto jest uprawniony do otrzymania zachowku?
- Szczegóły
Zachowek to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa roszczenie pieniężne przysługujące osobom, które dziedziczyłyby po zmarłym, gdyby spadkobierca nie wyłączył ich od dziedziczenia w sporządzonym przed śmiercią testamencie. Zachowek jest więc formą zabezpieczenia interesów osób najbliższych spadkodawcy. Osobami uprawnionymi do otrzymania zachowku jest rodzina zmarłego spadkodawcy.
Czym jest zachowek?
Zachowek to część majątku, którą powinni otrzymać najbliżsi po śmierci spadkodawcy. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem spadkowym, spadkodawca może przekazać ten majątek na drodze umowy darowizny, w drodze powołania do ustawowego lub testamentowego dziedziczenia lub innych rozporządzeń spadkowych. Zgodnie z przepisami prawa, uprawnienie do żądania wypłacenia kwoty zachowku powstaje w momencie, kiedy osoba uprawniona do jego otrzymanie nie zostaje ujęta w testamencie sporządzonym za życia spadkodawcy.
Kto może ubiegać się o otrzymanie zachowku?
Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego prawo do zachowku przysługuje zstępnym, czyli na przykład wnukom, czy dzieciom oraz małżonkowi i rodzicom spadkobiercy. Nie przysługuje ono powinowatym, osobom wydziedziczonym w testamencie, osobom, które zrzekły się dziedziczenia, spadkobiercom, którzy odrzucili spadek, małżonkowi, który w chwili śmierci spadkobiercy był z nim w separacji lub wniósł pozew o rozwód z jego wyłącznej winy oraz osobom, które otrzymały darowizny od spadkobiercy w wysokości równej kwocie zachowka.